stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

LUNGHNASADH, LAMMAS 2018

Zbliża się święto LUNGHNASADH, LAMMAS, ŚWIĘTO PIERWSZEGO CHLEBA.

Święto to obchodzimy 4 sierpnia w sobotę w kamiennych kręgach w Węsiorach.
Spotykamy się na parkingu o godz. 16:00.
Święto Lunghnasadh jest uznawane przez współczesnych druidów za ślubną ucztę celtyckiego boga Lugha, czyli symboliczne zaślubiny Lugha z Ziemią.
Jako ten, który dzierży niepowstrzymaną Włócznię Zwycięstwa, Lugh, Bóg między innymi błyskawic, uważany jest za zdolnego do ochrony plonów przed
potencjalnym zniszczeniem przez burze i inne zagrożenia. Uroczystość ta ma na celu uczczenie sił płodności, jest to czas spotkań i wspólnego ucztowania. Jest to czas składania ofiary z błogosławionego chleba i piwa, oraz dziko rosnących roślin.
Tradycją Lunghnasadh jest plecenie pszenicy, wykonywanie zbożowych kukieł. Do tradycji tego święta należy też odwiedzanie pól, sadów, źródeł i jezior.
Tradycyjnie spożywamy w tym dniu wszystkie owoce, które w tym czasie występują. Przygotujmy jabłka, brzoskwinie, ziarna zbóz, cydr jabłkowy, ciasto z owocami. Chleb specjalny tradycyjnie nam upiecze pan Kazimierz szef Gockiej Chaty.
W programie m.in. ognisko pieczenie kiełbasek i chodzenie po rozżarzonych węglach. Zrzucamy się do kapelusza na drewno na ognisko.
Ucztę przygotowujemy sami – co przyniesiemy na ucztę, to będziemy spożywać.
Zapraszamy do wspólnego świętowania w kręgach tego radosnego święta.

Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u