stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Beltane 2019

Czas szybko biegnie, ani żeśmy się obejrzeli, a już święto Ostara przeradza się w Beltane.

Jest to święto zespolenia się młodego jurnego Boga Słońca z Boginią Ziemią. Podczas zespolenia w miłosnym uścisku Boga i Bogini zostaje zapłodniona cała przyroda. Życie wybucha ferią kolorów wszystkich form życia, Bogini kwitnie brzemienna we wszelakie życie.

Beltane to czas radości, zawierania związków, płodzenia potomstwa, krew wrze w żyłach młodego Boga, Bogini jest gotowa do zapłodnienia. Z Ognia i Wody narodzi się nowe życie.

Do tradycji Beltane należy uroczyste zapalenie ogniska z 9 różnych gatunków drewna, błogosławieństwo ognia świętego, następnie zaplatamy MAY POL. Po zapleceniu May Pola wyruszamy do kręgu ceremonialnego na ceremonię święta Beltane.

Według tradycji ogień w domowych ogniskach powinien płonąć nieprzerwanie od czasu Samhain aż do wigilii Beltane, kiedy był dokładnie wygaszany. W tym czasie piece i kominy dokładnie czyszczono, by były gotowe na przyjęcie nowego ognia, symbolu nowego początku. Żar na nowy ogień do domów przynosiło się z wielkiego ogniska płonącego nocą w Beltane.

Młode kobiety zbierały przez całą noc kwiaty robiąc wianki i wplatając je we włosy. Zbierały też głóg i inne rośliny do udekorowania domów. Mężczyźni w tym czasie szukali i przygotowywali tzw. majowy pal, czyli pozbawiony gałęzi pień drzewa wbity pionowo w ziemię, przyozdabiany następnie wstążkami i roślinami. Na koniec ktoś wspinał się na szczyt i umieszczał tam koronę z kwiatów. Był on symbolem płodności i zjednoczenia żeńskiej i męskiej zasady tworzenia. Wokół słupów majowych skupiały się obchody święta, zabawy i ucztowanie. Chwytano za wstążki i tańczono wokół słupa, splatając je ze sobą.

W czasie Beltane wybierano najpiękniejszą dziewczynę na Majową Królową, która miała za zadanie objechać konno okolicę, oczywiście, nago. Czasem Majowa Królowa dobierała sobie partnera, który wyobrażał Zielonego Człowieka i oboje obwożeni byli w usłanym kwieciem powozie jako wyobrażenie boskiej pary, świętego związku ziemi i słońca. To święto miłości i płodności, zaślubin Bogini i Rogatego Boga, czas wzrostu i narodzin. Beltaine to w języku irlandzkim również nazwa maja.

Następnie nasze Boginie przystroją kolorowymi plecionkami, maskotkami drzewko Beltane.

Po ceremonii udamy się do kręgu strażnika i nad jezioro do Pani Jeziora.
Później wracamy na parking do ogniska, gdzie będzie pieczenie kiełbasek i rozmowy ezoteryczne. W międzyczasie powinien się juz zrobić z ognia żar do chodzenia po ogniu.

Do tradycyjnych potraw Beltane należy nabiał, miód, krem nagietkowy, lody, śmietana, plecione ciastka.
Przygotujcie też plecionki z trzech elementów.

Zabierzcie przygotowane przez siebie potrawy i napitki, weźcie kadzidła. Zrzucamy się też po parę złotych na drewno do ogniska.

Zapraszam wszystkich chętnych do świętowania na łonie natury we wtorek 30 kwietnia 2019 r. o godz. 17:00 na parkingu o 17:00.

Ogień Beltane

Płoną ognie Beltane i mrok rozjaśniają
Płoną ognie na wzgórzach i w dolinach
Płoną u wód i po lasach zielonych i ciemnych
Płoną ognie, trawią smolne szczapy i bale
Ogień tańczy niczym posłaniec niebios


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u