stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

LUNGHNASADH, LAMMAS, ŚWIĘTO PIERWSZEGO CHLEBA 2019

Zbliża się święto LUNGHNASADH, LAMMAS, ŚWIĘTO PIERWSZEGO CHLEBA.

Święto to obchodzimy 3 sierpnia w sobotę w kamiennych kręgach w Węsiorach.

Spotykamy się na parkingu o godz. 17:00.

Święto Lunghnasadh jest uznawane przez współczesnych druidów za ślubną ucztę celtyckiego boga Lugha, czyli symboliczne zaślubiny Lugha z Ziemią.

Jako ten, który dzierży niepowstrzymaną Włócznię Zwycięstwa, Lugh, Bóg między innymi błyskawic, uważany jest za zdolnego do ochrony plonów przed potencjalnym zniszczeniem przez burze i inne zagrożenia. Uroczystość ta ma na celu uczczenie sił płodności, jest to czas spotkań i wspólnego ucztowania. Jest to czas składania ofiary z błogosławionego chleba i piwa, oraz dziko rosnących roślin.

Tradycją Lunghnasadh jest plecenie pszenicy, wykonywanie zbożowych kukieł. Do tradycji tego święta należy też odwiedzanie pól, sadów, źródeł i jezior.

Tradycyjnie spożywamy w tym dniu wszystkie owoce, które w tym czasie występują. Przygotujmy jabłka, brzoskwinie, ziarna zbóż, cydr jabłkowy, ciasto z owocami. Chleb specjalny tradycyjnie nam upiecze pan Kazimierz szef Gockiej Chaty.

W programie m.in. ognisko pieczenie kiełbasek i chodzenie po rozżarzonych węglach. Zrzucamy się do kapelusza na drewno na ognisko.

Ucztę przygotowujemy sami – co przyniesiemy na ucztę, to będziemy spożywać.

Zapraszamy do wspólnego świętowania w kręgach tego radosnego święta 3 sierpnia 2019 roku

Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u