stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

IMBOLC 2020

Zbliża się 2 święto Słoneczne IMBOLC – święto ognia, przybywającego światła na cześć Słońca, które z każdym dniem nabiera Mocy.
Święto to zwiastuje zbliżającą się wiosnę, jest półmetkiem zimy.
Dni robią się coraz dluższe napawając nadzieją na ciepłe dni wiosny i lata.
Święto Imbolc to święto ognia, jest też symbolem zmian i nowych celów, które oczyszcza by zrobić miejsce nowemu. Natura wraca do życia i zaczyna się sezon rolniczy. Zaczynają się wiosenne porządki. To najlepszy czas na porządki w domu, rozstanie z niepotrzebnymi rzeczami i energiami, tak na zewnątrz jak i wewnątrz.

Patronką Imbolc jest bogini Brigit, która była córką Dobrego Boga.
Brigit jest celtycką boginią inspiracji, poezji, kowalstwa i uzdrawiania, jak i płodności, miłości, medycyny i uzdrowicieli. Uważa się ją również za opiekunkę astrologów, ludzi dziwnych i nawiedzionych. Opisywana jest również jako Bogini regeneracji i obfitości.

Tradycja Imbolc mówi nam o zapaleniu choćby na chwilę wszystkich świec w domu, lamp lub innych źródeł światła po zachodzie słońca. Można też zapalić lampę naftową z kloszem o barwie czerwonej i umieścić ją w wyróżniającej się części domu lub w oknie. Powinno się wyjść z domu na krótki spacer, podczas którego przywołujemy w pamięci ciepło lata, a jeżeli jest śnieg, to na śniegu powinniśmy narysować ręką symbol słońca, małe kółko z ośmioma promieniami (jeżeli nie ma śniegu to na piasku).

Oto czas święta pochodni.
Wszystkie lampy zapłonęły,
By powitać ponowne narodziny Boga.
Głoszę chwałę Bogini,
Głoszę chwałę Boga.
Chwałę głosi cała ziemia
Pod swym płaszczem snu

Stosownym do tego święta pożywieniem jest nabiał, Imbolc jest świętem cielenia się, a więc miseczka ze śmietaną będzie tego wyrazem. Spożywać można potrawy ciężkostrawne, pikantne ku czci Słońca. Ponadto zalecane jest curry oraz półmiski wypełnione pieprzem, porem, czosnkiem i cebulą. Do tradycji należy też spożywanie przyprawionego wina i rodzynek symbolizujących słońce.

Święto Imbolc przypada w nocy z 1 na 2 lutego.

Nasze Stowarzyszenie będzie obchodzić Imbolc w dniu 1 lutego w sobotę. Spotykamy się na parkingu przy kamiennych kregach w Węsiorach o godzinie 17.00. 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u