stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Przesilenie Letnie - Litha - 2020

Tradycyjnie święto Przesilenia Letniego Litha obchodzimy w Węsiorach i Odrach.
Zapraszamy wszystkich chętnych na ceremonię Przesilenia Letniego - Lithy, która odbędzie się 20 czerwca (sobota) w Kamiennych Kręgach w Węsiorach. W programie m.in. runa spełniających życzeń, poczęstunek, ognisko, chodzenie po rozżarzonych węglach, symboliczne spalanie w ogniu kłopotów za pomocą ziół oraz puszczanie wianków na wody jeziora.
W tym roku LITHA przypada 20 czerwca w sobotę. Słońce w tym dniu wchodzi do znaku wodnego RAKA o godz. 23:43 w nocy, więc w tym czasie szczególne przywileje będą miały znaki wodne: Rak, Skorpion i Ryby. Słońce w tym szczególnym dniu wzejdzie o godz. 4:14 by rozjaśnić swym złotym blaskiem mrok najkrótszej z nocy.
W związku z zaćmieniem Słońca o godz.  8:41 i nowiem księżyca o godz. 10:28 dnia 21 czerwca tego roku, będzie astronomicznie, astrologicznie i energetycznie bardzo ciekawie, Nów będzie już silnie oddziaływał w sobotę podczas przesilenia letniego.
Noc letniego przesilenia jest szczególną porą do odprawiania wszelkich zabiegów magicznych - magii leczniczej, miłosnej i ochronnej. Suszy się zioła nad rytualnym ogniem, skacze się przez ogień, aby oczyścić się i odnowić energię. Spożywa się świeże owoce. Sprawuje się również rytuał oczyszczenia przygotowując woreczek z ziołami, które wraz ze swoimi troskami i kłopotami spala się w kociołku Bogini.
Panie powinny się zaopatrzyć w wianki z kwiatów, panowie z liści dębowych.
Po ceremonii w kręgu V udajemy się nad jezioro Długie, żeby puścić wianki na wodę. Prosimy przygotować wianki na deseczkach ze świeczką. Następnie udamy się na parking, gdzie będziemy świętować przy ognisku, i tam dokonamy zaślubin Ognia i Wody, Boga i Bogini. Po zaślubinach skoki przez ogień i chodzenie po rozżarzonych węglach. Najbardziej wytrwali zanocują w kręgu V i powitają rano Słońce Niezwyciężone.

Zapraszamy do Węsior wszystkich chcących uczestniczyć w tym pięknym letnim święcie!
Zbiórka 20 czerwca o godz. 17.00 na parkingu w Węsiorach.

Odry
Zapraszamy również na ceremonię Przesilenia Letniego, która odbędzie się 21 czerwca (niedziela) w Rezerwacie „Kamienne Kręgi” w Odrach, o godz. 15:30. W programie m.in. poczęstunek, spalanie ziół i runa spełniających życzeń. Po ceremonii tradycyjne uzdrawianie.


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u