stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Wystawa biżuterii Gotów w Lęborku

Muzeum Archeologiczne w Lęborku aktualnie gości u siebie wystawę Biżuteria Gotów.
W niedziele 19 lutego pojechaliśmy do Muzeum w Lęborku w sile 16 osób, żeby ozdoby jakie znaleziono w pochówkach Gotów. Wystawa jest zlokalizowana w galerii Strome Schody. Trzeba przyznać że jest bardzo ciekawa, naprawdę można podziwiać kunszt z jakim są wykonane niektóre z wyrobów. Precyzja wykonania, symbolika może zadziwić. W większości wyrobów jednak, widać prostotę wykonania, te bardziej kunsztowne są zapewne iportami z innych bardziej gospodarczo rozwiniętych regionów Europy, zapewne z Imperium Rzymskiego. Wystawa jest bardzo ciekawa, szkoda że tak mało. Zastanawia mnie fakt że wystawiane są artefakty głównie z Kowalewka, Kotliny Hrubieszowskiej, czy Pruszcza Gdańskiego, natomiast nie mogłem się doszukać artefaktów z tak bliskich nam Węsior, czyżby w Węsiorach niewiele znaleziono ?
Ciekawe były również inne ekspozycje w Muzeum Lęborskim na poszczególnych kondygnacjach.
Część etnograficzna pokazuje jak żyli ludzie w rejonie Kaszub w nie tak odległej przeszłości.
Jakimi posługiwali się narzędziami i przedmiotami codziennego użytku.
W sali Nipkowa mieliśmy okazję zapoznać się z życiem genialnego wynalazcy i jego wynalazkiem będącym pierwszym krokiem do współczesnej nam telewizji.
W kolejnej sali zobaczyliśmy makietę starego grodu obronnego w Białogardzie, a że to jest niedaleko Lęborka postanowiliśmy pojechać i obejrzeć w naturze, więcej o Białogardzie w osobnym opisie.
Po wszystkich ekspozycjach Muzeum Lęborskiego oprowadzała nas sympatyczna pani Krystyna Myszkowska, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Muzeum w Lęborku jest naprawdę piękne, z kameralnym nastrojem z dobrą energią.

{gallery}phocagallery/bizuteria-gotow{/gallery}


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u