stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

2004

Motto:

Niebo gwiaździste nade mną

A we mnie prawo moralne.

                       E. Kant

Wejście naszego kraju do Unii Europejskiej, zbiegło się z pra-europejskim świętem Beltane. Członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia, jak co roku świętowali w kamiennych kręgach w Węsiorach. Uroczystości Beltane rozpoczęły się o godz. 21:00, najpierw panie ustroiły drzewko jałowca kwiatami i kolorowymi wstążkami, panowie zapalili świece i kadzidła.

Niebo gwiaździste i księżyc nad nami, a w sercach prawo moralne, te słowa, jednego z wielkich współczesnych filozofów europejskich, doskonale oddają atmosferę tego wielkiego wieczoru, toczącego się w blasku świec i zapachu kadzidła.
Beltane wyznacza przejście młodego Boga w wiek męski. Pobudzony energią przyrody, zaczyna kierować swój wzrok w kierunku Bogini. Obydwoje zespoleni w miłosnym uścisku, leżąc wśród traw i kwiatów, dokonują prokreacji całego żywiołu przyrody.

Ustrojone drzewko wstążkami i kwiatami, symbolizuje Boginię, jej płodność i miłość dawania życia, radość. Radośnie też przebiegał rytuał tego święta w kręgu „ Elektra „, czyli kręgu spotkań, liczne grono uczestników, tym silna reprezentacja młodzieży z Węsior, korzystało z energii miejsca i święta. W kilku słowach wyjaśniłem zgromadzonym istotę tego święta, nawiązując do wejścia Polski do Unii Europejskiej, o lękach i niepewnościach z tym związanych, kładąc nacisk na kultywowanie własnych tradycji, języka polskiego i kaszubskiego, szczególnie kierując te słowa do młodzieży z Węsior, gdyż to oni będą realizować w nowej Europie swoje marzenia życiowe, pamiętając o swojej tożsamości. Niebo gwiaździste nad nami z piękną Wenus świecącą nienaturalnie silnie, jakby dawała znać ”opiekuję się wami nie bójcie się”, podziwialiśmy wszyscy to zjawisko kończąc rytuał poczęstunkiem przygotowanych wcześniej przez uczestników wiktuałów, oraz tradycyjnie Runą Spełniających Życzeń, z mocy, której wszyscy chętnie skorzystali.

Następnie udaliśmy się wszyscy na parking, gdzie stała przygotowana brama wejściowa do Unii Europejskiej, przez która należało przejść, żeby spotkać się z piękną i młodą EUROPĄ przyozdobioną szarfą i flagą gwiaździstą U.E. której rolę zagrała znakomicie piękna i młoda gimnazjalistka ANITA WĘSIERSKA z Węsior, bardzo mądra dziewczyna, widząca jasno swoją przyszłość w Europie, chcąca zająć się agroturystyką w przyszłości, rodzice i nauczyciele możecie być dumni, ta dziewczyna odegra wielka rolę w Węsiorach i dalej w świecie.

Po wejściu do Europy udaliśmy się w kierunku przygotowanego wcześniej ogniska piec kiełbaski, pić piwo i radować się, przyświecał nam księżyc i zachodząca za północnym horyzontem Wenus, oraz pięknie podświetlony parking, szkoda że nie zrobiliśmy zdjęcia. Rodzina Kamińskich, Ania, Kaziu, Ala i Łukasz, nieźle się napracowali, żeby przyjeżdżający turyści jak najlepiej się czuli.

Krótki wywiad z Anitą Węsierską " EUROPĄ"

Eugeniusz Leciej: Anita co sądzisz o dzisiejszej uroczystości, w której brałaś po raz pierwszy udział ?

Anita Węsierska: Było bardzo fajnie, ja staram się zawsze przychodzić na uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów, mnie to bardzo interesuje, mogę poznać coś nowego, mogę się czegoś nauczyć.

E.L. :Anita jak postrzegasz swoje pokolenie w Unii Europejskiej?

A.W. : No nie wiem, różne są zdania, z jednej strony dobrze, bo jest to szansa dla nas młodych, z drugiej są jakieś lęki przed tym co będzie, myślę że będzie dobrze.

E.L. : Anita towarzyszą Ci dzielnie dwaj koledzy, przedstaw ich.

A.W.: Mateusz Cybula i Tadeusz Kropidłowski

E.L. : Mateusz co ty sądzisz o dzisiejszej uroczystości ?

Mateusz: Bardzo ciekawe, no nie wiem, poznałem coś nowego.

Tadeusz: to było dla mnie ciekawe przeżycie, sporo się dowiedziałem o kurhanach, o Bogach, o przyrodzie, rytuałach i o Europie.

E.L. : Dziękuję Waszej trójce  za ten krótki wywiad

Po zakończeniu uroczystości i ognisku piękna EUROPA jak przystało na córę ZEUSA udała się w asyście swoich kolegów do domu.


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u