stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

2009

Przesilenie Letnie w 2009 roku wypadało 21 czerwca o godz. 7:47.
O tej godzinie słońce weszło do znaku Raka, zapoczątkowując astronomiczne lato.
Znak Raka sprzyja wszystkim znakom wodnym, jest to również patron domostwa i rodziny.
Uroczystości związane z 5 świętem solarnym odprawiamy zawsze w Węsiorach i Odrach. W tym roku obrzęd w Węsiorach odbył się w wigilie święta w sobotę 20 czerwca o godzinie 20:00.
Tradycyjnie obrzęd rozpoczął się od zaproszenia opiekunów kamieni, północy, wschodu, południa i zachodu, symbolizujących 4 żywioły Ziemi-północ, Powietrza-wschód, Ognia-południe, Wody-zachód, oraz zaproszenia Bogini i Boga jako 5-ty żywioł Eter.
Po zaproszeniu opiekunów żywiołów Bogini i Boga, odbyło się błogosławieństwo wody, soli, wina i owoców. Panie miały wianki z polnych kwiatów, panowie w sile 2 miało wieńce z liści dębu.
W tym obrzędzie spalaliśmy symbolicznie swoje troski, żale, kłopoty i złe emocje rzucając
na rozżarzone węgle szczyptę ziół żeby spalić to co nas przytłaczało przez rok i beztrosko spędzić czas urlopów i wakacji. Co też z wielką ochotą czynili przybyli na obrzęd ludzie.
Była też tradycyjnie Runa spełniających życzeń, z której to magicznej mocy skorzystali wszyscy uczestnicy. Było też wspólne odśpiewanie mantry OM i na końcu obrzędu był układ MER-KA-BA.

Myślę ze wszyscy dobrze się bawili uczestnicząc w obrzędzie, i poprzez to zdobyli nowe doświadczenie obcowania z żywiołami i Matką Naturą.
Tradycyjnie po obrzędzie na parkingu było ognisko i pieczenie kiełbasek. Trochę po północy ludzie rozjechali się po kwaterach, a nasza czwórka udała się na nocleg do kręgu. Spaliśmy w śpiworach
pod gołym rozgwieżdżonym niebem, żeby rano powitać naszą Gwiazdę Słońce.
Na powitanie słońca przybyła również dzielna grupa wegetarian z Kożyczkowa, wraz z zaproszonym Szamanem z Finlandii Francisem Joy, ten nad którego głową świeci słońce, udało mi się zrobić takie zdjęcie :-). Francis nucił pieśń powitalną Morning Sun. Razem wszyscy powitaliśmy Słońce radując się widokami jakie za każdym razem wschodzące Słońce w przesilenie letnie funduje.
Po powitaniu słońca, rozmawialiśmy z przybyłymi ludźmi, Szamanowi Francisowi podarowałem
kryształ górski jako symbol naszego spotkania.

Zdjęcia: Mirek Gniatkowski i Genek Leciej
Tekst: Genek Leciej


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u