stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

PIÓRKOWO-ZAPOROWO k/Chruściela

Kurhany kultur łużyckiej i kurhanów zachodniobałtyjskich w Piórkowskim Lesie, nad brzegiem Jez. Pierzchalskiego; „skansen” archeologiczny, być może w ścisłym rezerwacie przyrody. Pojedyncze kurhany „zachodniobałtyjskie” znajdują się jeszcze podobno w gminach Lelkowo i Pieniężno.

W: Adam Waluś: Kamienny fallus z cmentarzyska kurhanowego w Piórkowie ... i D. Monastyrski, Neolityczne materiały z cmentarzyska kurhanowego w Piórkowie, [w:] Concordia, Studia ofiarowane..., W-wa 1996

Archeologia Żywa nr 3 (4) 1997

Barbaricum 2, s. 39

Badania archeologiczne w województwie elbląskim 1980-1983, Malbork 1987, s. 177

Problemy kultury łużyckiej na Pomorzu, Słupsk 1989, s. 117
 Tekst Marek Sodolski

Wraz z Tomkiem Stankiewiczem sympatykiem naszego Stowarzyszenia i odkrywcą tego miejsca we wtorek 7 października wybraliśmy się do tego ciekawego miejsca. Kurhany zostały już wcześniej odkryte, Tomek pozyskał informację o tym miejscu, pojechał najpierw sam i opowiedział  mi o tym miejscu.
Żeby tam dotrzeć jechaliśmy najpierw z Elbląga drogą E 22 w kierunku przejścia granicznego Grzechotki następnie chyba około 8-10 km przed Grzechotkami trzeba na zjeździe skręcić na  Braniewo, z tym że nie jedziemy na Braniewo ale w przeciwnym kierunku na Chruściel. Mijamy Chruściel i jedziemy na Piórkowo, za Piórkowem będzie tabliczka informacyjna KURHANY i  skręcamy w lewo, jedziemy leśna drogą około 3 km tylko ostrożnie bo jest to wąska leśna droga wyasfaltowana, na końcu tej drogi jest parking bardzo wygodny. Są tablice informacyjne bardzo dobrze i czytelnie prowadzące turystę po okolicy. Warto naprawdę przejść cała ścieżkę dydaktyczną bo można wiele się nauczyć. Chwała nadleśnictwu Zaporowo bo naprawdę ciekawie zaprezentowało swoje ciekawe miejsca.

Przyjeżdzając do Zaporowa szanowny turysto zapoznaj się z tablicami informacyjnymi, pierwsza mówi o całym terenie, druga mówi jak się zachować, trzecia nas interesująca mówi o kurhanach
Zachęcam do odwiedzania tego ciekawego miejsca, jest tam specyficzny nastrój i spokój, tam się naprawdę bardzo odpoczywa, to miejsce swoją energią koi duszę, po ponad godzinnym pobycie tam byliśmy z Tomkiem wyciszeni i spokojni. Serdecznie polecam to miejsce osobom nerwowym i zabieganym, dobrze pojechać tam z dziećmi nadpobudliwymi i znerwicowanymi.

Zdjęcia i tekst
Eugeniusz Leciej


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u