stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

2006

Ostatnie święto związane z kamiennymi kręgami poświęcone jest zmarłym przodkom, jest to ósme święto wielkich sabatów.
 Do tradycji Samhain należy pozostawienie przed domem półmiska z jedzeniem dla dusz zmarłych. Ustawiona w oknie świeca poprowadzi je do krainy wiecznego lata, a jabłka zakopane w mocno ubitej ziemi będą "strawą" dla strudzonych wędrowców.
 Zabieramy ze sobą kartki na których w ten szczególny dzień zapiszemy wybrany aspekt swego życia od którego chcielibyśmy się uwolnić np. nałóg, złość, choroby, niewłaściwie ulokowane uczucia itp.
Tegoroczne święto poświęcone naszym przodkom obchodziliśmy w mniejszym gronie najzagorzalszych uczestników, pogoda wyśmienita z rana, po południu wyraźnie zaczęła się psuć.
Wyruszyliśmy z Trójmiasta w wielkich korkach na ulicach jeszcze w miarę dobrej pogodzie, im bliżej kręgów tym pogoda dawała o sobie znać większa intensywnością deszczu. Na miejscu byli już nasi ludzie, ale co niektórzy zniecierpliwieni już odjechali, niektórzy ubrali się niezbyt stosownie do pory roku i tez musieli pojechać do domu, razem nas było 9 ludzi, dziewiątka szczególna cyfra, gdyby ją przedstawić graficznie tworzyła by koło, no cóż zatoczyliśmy koło i znaleźliśmy się w punkcie kolejnego wyjścia.
Przesilenie Zimowe Yule w grudniu rozpocznie nowy cykl życia całej przyrody.
Spójrzmy na zdjęcie nr. 8 postarajmy się zobaczyć siebie na tej małej kropeczce przemierzającej z zawrotną prędkością przestrzeń naszego układu słonecznego, popatrzmy jak jesteśmy mali w stosunku do nieskończoności kosmosu, jesteście sobie w stanie wyobrazić swoją małość ileś miejsc po przecinku w minusie ?, czy jesteście w stanie sobie wyobrazić wielkość i potęgę BOGINI i BOGA ?
 Zmarłym przodkom, którzy może tysiące lat przed nami spotykali się w kamiennych kręgach, byli budowniczymi tych miejsc mocy oddaliśmy cześć, wspomnieliśmy naszych bliskich zmarłych, zostawiliśmy im jadło i alkohol ku rozweseleniu, zapaliliśmy dla nich światła świec, nie smuciliśmy się, byliśmy weseli pamięcią o ich życiu, jestem pewien ze radowali się z nami pomimo złej pogody.

Dziękuję Oli za przygotowanie jadła dla naszych zmarłych przodków, koleżankom i kolegom za dary do obrzędu, za uczestnictwo w obrzędzie pomimo złej pogody, niech Wam duchy przodków nie szczędzą swej opieki i pomocy.

Z radością informuję, że z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Węsiory możecie spotkać w kręgach nowe tablice informujące o porostach występujących tylko w miejscach mocy na kamieniach, dzięki za dobry pomysł i realizację.

Zdjęcia i tekst E.L.


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u